Obsah

Raslavičanik prezentuje tradičnú slovenskú kultúru v zahraničí

Typ: ostatné | náš tip
Každoročne býva zvykom, že členovia DFS Raslavičanik nezaháľajú cez voľné dni a venujú sa prezentovaniu folklóru aj cez prázdniny na domácich i zahraničných festivaloch. Inak tomu nebolo ani tento rok, kde sa zúčastnili medzinárodného folklórno hudobného festivalu „Morski struni“ v Čiernej hore v dňoch 20. – 24. augusta 2017. Účastníkmi boli deti a mládež z Litvy, Lotyšska, Estónska, Ruska, Poľska, Českej republiky, Slovenska, Nemecka, Ukrajiny, Turecka, Srbska, Bosny, Rumunska, Slovinska, Talianska, Švédska, Moldavska, Arménska, Chorvátska, Česka, Slovenska, Bulharska, Maďarska ...
Svetovým motívom festivalu je prezentovať kultúrnu tradíciu rôznych krajín a poskytnúť členom skupín príležitosť stretnúť sa, vytvoriť priateľstvo a prezentáciu kultúry prostredníctvom tanca a hudby. Všetko vďaka projektu spolufinancovaného zo zdrojov Fondu na podporu umenia.
Bar je starobylé mesto. Existuje veľmi málo presných informácií o jeho pôvode. Tvrdenie, že ľudia žili v tejto oblasti v prehistorickej, ilirovej, gréckej a rímskej dobe, potvrdzujú archeologické nálezy významného rozsahu a kvality: pozostatky neolitického materiálu nájdeného počas vykopania studne v osade Cheluga a Eneolitovej sekery zo Šušanj, Veľký hrob v meste Šušanj, múza v obci Ravanj, rôzne vázy s čiernymi postavami atď. To všetko sa mohli dozvedieť členovia detského súboru a spoznávať kultúru našich slovanských predkov. Festival sa teda niesol nie iba v duchu tanca, ale aj spoznávania kultúry a histórie tohto štátu.
Program sa niesol v každý deň v inom duchu. Po príchode sme mali stretnutie so zástupcami festivalu, privítanie všetkých zahraničných hostí a oboznámenie s celým konkrétnym programom nasledujúcich dní. Nadviazali sme nové priateľstvá, odovzdali kontakty pre vedúcich iných zahraničných súborov, s ktorými sme strávili nasledujúce dni. Usporiadatelia nás sprevádzali a ukázali pamiatky starobylých miest Kotor. Absolvovali sme plavbu loďou, čo pre mnohé deti bol dosť veľký zážitok. Večer nás čakalo vystúpenie a slávnostné otvorenie festivalu všetkých súborov. Slovenský, temperamentný folklór mal veľký úspech, členovia boli odmenený neutíchajúcim potleskom. Keďže naše ubytovanie bolo neďaleko pláže, voľné chvíle si účastníci spríjemňovali pri mori.
Nasledujúci deň bol pre nás opäť zaujímavý návštevou mesta Budva. Vo večerných hodinách sme boli na prehliadke skupín v rôznorodých kostýmoch s krátkym prezentovaním tanca svojej krajiny. Neskôr to už bolo vystúpenie vo veľkej sále kultúrneho domu, opäť s veľkým úspechom.
Každodenné vystúpenie vzbudzovalo u detí väčší záujem. Zblížili sa s novými kamarátmi a v záverečný deň galaprogramu bol plný nadšenia a dobrej nálady.
Rečová bariéra bola minimálna, dorozumievanie v anglickom a ruskom jazyku utvrdila znalosť a schopnosť komunikovať.
Tento festival v nás zanechal veľké spomienky na krajinu, ale aj na ústretovosť, ochotu a priateľskosť usporiadateľov.
Ďalšia skúsenosť zúčastniť sa medzinárodného festivalu za hranicami Slovenska sa niesla v duchu spoznávania, ale i prezentovania slovenskej kultúry východného Šariša a odovzdať deťom nové skúsenosti v rámci kultúra, ktorá je nám tak veľmi podobná.
Veríme, že aj v nasledujúcich rokoch v spolupráci s Fondom na podporu umenia budeme pracovať na prezentácii slovenského folklóru v zahraničí a motivovácii detí k vytrvalej práci na zdokonaľovaní tanečných i speváckych zručností a zachovávaniu ľudových tradícií pre ďalšie generácie.

Príloha

Vytvorené: 29. 9. 2017
Posledná aktualizácia: 29. 9. 2017 09:01
Autor: Monika Bučková