Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Dolný kaštieľ

Kaštieľ je Národnou kultúrnou pamiatkou od roku 1996. Keďže objekt neprešiel výraznejšími prestavbami, zostal zachovaný v takmer pôvodnom stave.

Kaštieľ pochádza z prvej polovice 19. storočia, aj keď niektoré sekundárne zamurované  kamenné klenby v suteréne naznačujú prítomnosť ešte staršej stavby. Interiér aj exteriér je ladený  v klasicistickom stavebnom slohu. Vybudovaný bol na rozsiahlej ľavobrežnej terase potoka Hrabovec, v tesnej blízkosti areálu stredovekého kostola.

Šľachtické sídlo vzniklo ako značne pretiahnutá, bloková stavba s pôdorysom v tvare obdĺžnika s rozmermi 60 x 10 metrov. Objekt pozostával z hlavnej, dvojpodlažnej časti s centrálne umiestneným rizalitom, ktorý vystupoval na východnej aj západnej strane a ďalej bol tvorený bočnými prízemnými krídlami. V závere južného krídla sa nachádza kvadratická stavba s dvoma podlažiami, včlenená do pôdorysu kaštieľa.

O výstavbe v danom  období svedčí nielen zachovaná architektúra, ale i pramene. Podľa záznamov bol kaštieľ vystavaný z iniciatívy rodu Hedry, ktorý mal v obci majetky. Potom  objekt zdedila ovdovená predstaviteľka rodu ,  veľkostatok viedla sama , avšak skúsenosti v tom nemala,preto svoj majetok predala . Posledným majiteľom kaštieľa bol Maďar Czehy so synom. Tí sa však neznášali, a pri nejakom nedorozumení sa otec zastrelil. Mladý Czehy dal za l. československej republiky kaštieľ a ostatné budovy opraviť. Ale v tom čase už mali sluhovia väčšie práva a požiadavky, hospodáriť bolo ťažko, preto niečo z majetku bolo rozparcelované a zvyšok rozpredaný.  V medzivojnovom období v kaštieli sídlil notársky úrad a od päťdesiatich rokov Miestny Národný Výbor, resp. potom slúžil ako predajňa.

Partnerské obce