Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Kláštor sv. Jozefa

Horný kaštieľ, v súčasnosti Kláštor sv. Jozefa: je to pekný barokový kaštieľ, vybudovaní v 2. polovici 17.storočia.

Objekt vznikol na návrší v západnej časti výbežku , východne od obce tiahnuceho sa hrebeňa Ondavskej vrchoviny. Stavba bola vybudovaná na východnom okraji intravilánu obce Maďarské Raslavice po polovici 17. storočia z iniciatívy miestnych šľachticov Raszlaviczyovcov. S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o novovybudovaný  renesančný kaštieľ. Jeho podobu však nie je možné rekonštruovať, keďže bol v polovici 18. storočia radikálne prestavaný. Radikálna prestavba v 18. storočí sa niesla v znamení barokovej slohovej príslušnosti. Počas úpravy nastala úplná zmena dispozície interiéru, keďže vznikli úplne nové priečky. V druhej stavebnej fáze boli rešpektované staršie okenné otvory len ich tvary boli pozmenené. Pôvodné okná na východnom múre boli upravené na vstupy do novej prístavby, ktorá vznikla rovnako počas týchto úprav. Tretia stavebná etapa súvisela s prestavbou hospodárskych objektov v južnej časti areálu. Táto fáza je datovaná na obdobie prvej polovice 19. storočia, kedy bola zmenená dispozícia miestností a upravené niektoré vstupné otvory kaštieľa. Pravdepodobne takto čerstvo zrekonštruovaný kaštieľ navštívil aj ruský cár Alexander I., ktorý sa podľa tradície zastavil a prenocoval  v Raslaviciach, keď sa vracal v roku 1814 z Viedenského kongresu.

Kaštieľ predstavuje pozdĺžnu jednopodlažnú podpivničenú blokovú stavbu s plytkými rizalitmi na severnej a južnej strane Hlavný vstup do objektu je taktiež riešený cez malú predsieň vo forme rizalitu. Stavba je zakrytá manzardovou strechou, kopírujúcu tvar pôvodnej strechy zničenej požiarom, avšak súčasná je nižšia. Severný a južný rizalit ako aj vstupná predsieň majú samostatné vysoké strechy na spôsob manzardových ihlanových strešných konštrukcií. Tie tak pôsobia na objekte ako vežičky.

V súčasnosti tu pôsobí ženská rehoľa „Kongregácia sestier Božského vykupiteľa“

Kláštor a kaplnku v rámci reštitúcií po roku 1989 rehoľa na vlastné náklady zrekonštruovala. Posviacka Kláštora sv. Jozefa sa konala dňa 14. júla 1993. Dnes patrí kláštor a jeho okolie medzi najkrajšie areály obce.

Partnerské obce