Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Synagóga

V Raslaviciach bola ako v jednej z málo dedín na Šariši vybudovaná židovská synagóga, pričom tento objekt je dodnes zachovaný, čo ešte znásobuje význam pamiatky. Synagóga sa nachádza v strede obce, východne od cesty Prešov – Bardejov, na rozhraní pôvodných častí Maďarské a Slovenské Raslavice.

Židovskú náboženskú obec v Raslaviciach založili už dávno, pretože Židia tu mali nielen svoju modlitebňu – synagógu (Bužňu), ale aj ostatné židovské ustanovizne, z ktorých sa zachovala iba Synagóga, starý a nový židovský cintorín a niekoľko rodinných domov, ktoré v  súčasnosti obývajú niektorí občania obce

Objekt vznikol po prvej svetovej vojne, najskôr v dvadsiatych, možno začiatkom tridsiatych rokov a architektonicky bol ladený vo funkcionalistickom štýle.

Zachovaná synagóga má obdĺžnikový pôdorys 16 x 10 metrov s exteriérovým schodiskom popri severnom múre v jeho západnej časti. Stavba mala dva podlažia, ukončená bola nízkou sedlovou strechou. V centrálne umiestnenom rizalite na úrovni prvého nadzemného podlažia sa nachádzal hlavný vstup do objektu. Nakoľko ženy museli do synagógy vstupovať oddelene a mať aj v interiéri vyhradené miesto, bolo pri objekte exteriérové schodisko so samostatným vstupom. Schodisko viedlo na ženskú galériu na druhom podlaží.

Stavba neprešla v neskoršom období výraznejšími stavebnými úpravami. Po druhej svetovej vojne stratila synagóga svoje funkčne využitie a zmenil sa jej primárny účel. V nasledujúcom období bola využívaná ako sklad alebo predajňa. Jediným výraznejším stavebným zásahom bolo zamurovanie niektorých okenných otvorov alebo ich výmena a renovácia hlavnej fasády, pričom boli definitívne odstránené judaistické symboly.

Národnou kultúrnou pamiatkou je od roku 2000.

Partnerské obce