Ochrana lesov pred požiarmi v roku 2024
Informatívna výzva k uvedomelým občanov
Vážení občania,
najčastejšou príčinou lesných požiarov, a to nielen u nás, ale vo väčšine štátov Európy je konanie človeka a jeho hospodárska resp. iná činnosť. Podiel iných činiteľov, napr. blesku je na lesných požiaroch zanedbateľný. Väčšina požiarov vzniká z nedbanlivosti alebo neopatrnosti, resp. podcenením požiarneho nebezpečenstva pri používaní otvoreného ohňa (turistika, táborenie, hra detí, vypaľovanie suchej trávy, kladenie ohňa v lese, fajčenie a pod.)
Na území Bardejovského okresu v roku 2023 vzniklo celkovo 153 požiarov s priamou škodou 75 040 EUR. Pri týchto požiaroch nebola ani jedna osoba usmrtená a 3 osoby utrpeli zranenie. V porovnaní s tým istým obdobím roka 2022 došlo k zníženiu počtu požiarov o 74 prípadov a k zníženiu priamych škôd o 1 009 800 EUR.
Jednotky Hasičského a záchranného zboru v okrese Bardejov uchránili pri zásahoch hodnoty vo výške 629 500 EUR.
Podľa štatistických údajov za rok 2023 vyplýva, že najviac požiarov vzniklo v mesiacoch marec (13 požiarov) a február (7 požiarov).
Z analýzy požiarovosti vyplýva, že najpočetnejšiu skupinu vyhodnocovanú podľa priestoru tvoria požiare, ktoré vznikli v na skládkach odpadov (8).
Najväčšia požiarovosť v roku 2023 bola v týchto obciach: Bardejov (31), Zborov (4) a Petrová (3)
Z hľadiska sledovaných príčin najviac požiarov v počte 10 vzniklo pri zakladaní ohňa na skládkach odpadov.
Pokiaľ ide o lesy, v roku 2023 neevidujeme v lesoch žiadny požiar.Ohrozenosť lesných porastov v tomto období podnecujú klimatické faktory - sucho, vietor, stav vegetácie, množstvo vyschnutej organickej hmoty, aktivita človeka, vypaľovanie trávy, kladenie ohňa, prázdninové obdobie, turistika, fajčenie.
Návrh nového systému protipožiarnej prevencie a ochrany v lesoch vychádza z platných právnych predpisov na úseku požiarnej ochrany najmä zo zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov a vyhlášky. MV SR č.121/2002 Z. z. o požiarnej prevencii v znení neskorších predpisov.
Podľa tohto legislatívneho rámca sa na zabezpečovaní protipožiarnej prevencie a ochrane pred lesnými požiarmi musia podieľať tak štátne ako aj neštátne organizácie obhospodarujúce lesy, ale aj lesné pozemkové spoločenstvá a individuálni vlastníci a to v úzkej súčinnosti s orgánmi miestnej štátnej správy na úseku požiarnej ochrany, štátnej správy lesného hospodárstva, životného prostredia, správcami veľkoplošne chránených území, spoločenskými a záujmovými organizáciami, ktoré vykonávajú svoje aktivity v prírode, hlavne v lese ale aj samotnými občanmi. Ide najmä o dôsledné dodržiavanie zásad požiarnej bezpečnosti ktoré musíme dodržiavať pri výrobných činnostiach alebo prechádzkach v lesných porastoch, pasienkoch, lúkach a poliach.
Pri uvedenej činnosti si musíme počínať tak, aby nedochádzalo ku vzniku požiarov, plniť príkazy a zákazy týkajúce sa požiarnej ochrany na označených miestach, udržiavať v použiteľnom stave vecné prostriedky požiarnej ochrany, dodržiavať zásady požiarnej bezpečnosti v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru a mať na zreteli zákaz vypaľovať porasty, zákaz fajčenia a kladenia ohňa na miestach, kde by sa mohol rozšíriť.
Právna úprava o požiarnej ochrane pamätá aj na tých, ktorí povinnosti vyplývajúce im zo zákona o požiarnej ochrane nerešpektujú.
Takýmto právnickým a fyzickým osobám – podnikateľom bude uložená pokuta až do výšky 16 596 eur a fyzickým osobám teda občanovi až do výšky 331 eur.
Vážení občania, veríme, že spoločným úsilím, opatrnosťou a zodpovednosťou každého z nás prispejeme k tomu, aby náš prírodný ekosystém hlavne v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru bol v rovnováhe, bez strát na ľudských životoch a životnom prostredí a zachovaný aj pre ďalšie generácie.