Lykožrút bukový – vykonávanie monitoringu a opatrení na ochranu lesa
Sekcia lesného hospodárstva a spracovania dreva Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR uverejnila na internetovej stránke ministerstva informáciu o vykonávaní monitoringu lykožrúta bukového a opatrení na ochranu lesa proti tomuto škodcovi. V súčasnosti podľa nej počet hlásení o výskyte lykožrúta bukového narastá, najmä po dlhotrvajúcich teplých a suchých obdobiach.
Je potrebná zvýšená opatrnosť, dôsledné monitorovanie výskytu a početnosti lykožrúta bukového. Z hľadiska preventívnych opatrení na predchádzanie škôd, spôsobovaných týmto hmyzím škodcom, je nevyhnutné predovšetkým vykonávanie opatrení v oblasti porastovej hygieny bukových porastov.
V súčasnosti dostupné vedecké informácie o lykožrútovi bukovom, vrátane návrhu základných metód ochrany lesa v bukových porastoch proti podkôrnym a drevokazným škodcom, sú zhrnuté v článku Výskum a aktuálny stav poznatkov ochrany lesa proti lykožrútovi bukovému (Taphrorychus bicolor) na Slovensku od autorov z Lesníckej ochranárskej služby (Juraj Galko, Christo Nikolov, Jozef Vakula, Andrej Kunca, Slavomír Rell), ktorý bol uverejnený v publikácii Výstupy Národného lesníckeho centra pre lesnícku prax V., prístupnej na internetovej stránke ForestPortal.sk. Link na publikáciu https//www.forestportal.sk/wp-content/uploads/2023/11/vystupy-NLC-V-web-final.pdf. Aktuálne informácie sú zverejnené aj na stránke https//www.skodcoviadrevin.sk/skodca/lykozrut-bukovy,“ informuje lesnícka sekcia agrorezortu odbornú verejnosť.
Chcete poznať príčinu poškodenia stromov alebo kríkov vo svojom okolí?
Spozorovali ste vo vašom lese, v záhrade, v mestskom parku alebo len tak niekde v prírode poškodenie stromu spôsobené vám neznámym hmyzom alebo hubou a chceli by ste vedieť o aký druh sa jedná? Vyplň prosím nasledovný formulár a pošlite fotografie poškodenia alebo pôvodcu poškodenia: https://www.skodcoviadrevin.sk/urcime-skodcu O výsledku vás budú informovať emailom v čo najkratšej dobe.